BAGATELA

 

BAGATELA je desetimetrová ocelová plachetnice Van de Stadt 34. Postavil ji její kapitán Pavel Elstner. Je sice poněkud spartánsky vybavená, ale spolehlivá, severskými moři důkladně prověřená.

 

2020

Plavba z Tromso do Štětína

 

 

Kvůli koronaviru byl zrušen plán plout do Petrohradu a dostat se na Balt Bělomorským kanálem. BAGATELA tedy v létě plula podél Norska do Polska. 13. září 2020 přistála ve Štětíně, kde přezimovala.

 

2019

Plavba do Země Františka Josefa měřila 1 600 Nm a proběhla 1.–26. srpna 2019.

 

 

Pavel Elstner, Zdeněk Žižka, Petr Ondráček, Jaroslav Bican a Vladimír Stěpán 15. 8. 2019 stanuli jako první Češi v Zemi Františka Josefa a překonali 80°severní šířky, což je nejsevernější místo, kam kdy česká plachetnice doplula.

Reportáž z plavby:

 

2018

První plavba do země Františka Josefa se nevydařila a navzdory platným dokladům byla BAGATELA z Murmansku vykázána do mezinárodních vod.

2013

V roce 2013 BAGATELA absolvovala etapovou plavbu z Polska na Špicberky a zpět.

Na začátku léta vyplul s BAGATELOU Stanislav Bílek ze Štětína a ve dvou dvoutýdenních etapách loď bezpečně dovedl po 1 760 Nm do Tromsø se střídáním posádky v Trondheimu. 23. července vyplulo „vrcholové družstvo“ (Pavel Elstner, Zdeněk Žižka, Milada Kratochvílová, Vladimír Štěpán a Jan Andres) přímo na sever. Po průzkumu Medvědího ostrova (Bjørnøya), ostrova Západního Špicberku a leteckém střídání části posádky v Longyearbyenu se BAGATELA šťastně vrátila do Tromsø 23. srpna. A konečně po odpočinkovém průzkumu Vesterál a Lofot dopluli Pavel Elstner s Miladou Kratochvílovou zpět do Polska. Ve Štětíně přistáli 28. září. Celková uplutá vzdálenost byla 5 040 Nm.

 

Reportáže z plavby:

 

2011

BAGATELA získala za plavbu kolem Skandinávie: Trzebież – Tallin – Petrohrad – Kiži – Bělomorsk – Solovecké ostrovy – Archangelsk – Tromsø – Trzebież (4 853 námořních mil) ocenění ČANY Plavba roku 2011.

 

 

2010

Mnoho let čeští jachtaři snili o plavbě kolem Skandinávie přes ruské vnitrozemské vody. Poprvé to zkusili v létě roku 2010 na plachetnici BAGATELA. Loď doplula pod vedením Jirky Čecha, Zdeňka Žižky a nakonec Pavla Elstnera kolem Norska do Belomorsku v Bílém moři. Pro nepřekonatelné administrativní překážky nebylo možné pokračovat dál po Bělomořsko-baltském kanále a zklamaná posádka se vydala na bouřlivou plavbu zpět k Nordkappu.

 

2009

Bagatela byla dokončena v roce 2009. Po Vltavě, Labi a Labskooderském kanále přeplula do polského Štětína. Ve Štětínské Goclawi byl postaven stěžeň. Po slavnostním křtu Bagatela vyplula na sever po Baltském moři do Německa, kolem Rujány a zpět do Swinoujscie.

 

Kontakt: http://bagatela.webzdarma.cz