BAGATELA

 

BAGATELA je desetimetrová ocelová plachetnice Van de Stadt 34. Postavil ji její kapitán Pavel Elstner. Je sice poněkud spartánsky vybavená, ale spolehlivá, severskými moři důkladně prověřená.

 

2019

Plavba do Země Františka Josefa měřila 1 600 Nm a proběhla 1.–26. srpna 2019.

 

 

Pavel Elstner, Zdeněk Žižka, Petr Ondráček, Jaroslav Bican a Vladimír Stěpán 15. 8. 2019 stanuli jako první Češi v Zemi Františka Josefa a překonali 80°severní šířky, což je nejsevernější místo, kam kdy česká plachetnice doplula.

Reportáž z plavby:

 

2018

První plavba do země Františka Josefa se nevydařila a navzdory platným dokladům byla BAGATELA z Murmansku vykázána do mezinárodních vod.

2013

V roce 2013 BAGATELA absolvovala etapovou plavbu z Polska na Špicberky a zpět.

Na začátku léta vyplul s BAGATELOU Stanislav Bílek ze Štětína a ve dvou dvoutýdenních etapách loď bezpečně dovedl po 1 760 Nm do Tromsø se střídáním posádky v Trondheimu. 23. července vyplulo „vrcholové družstvo“ (Pavel Elstner, Zdeněk Žižka, Milada Kratochvílová, Vladimír Štěpán a Jan Andres) přímo na sever. Po průzkumu Medvědího ostrova (Bjørnøya), ostrova Západního Špicberku a leteckém střídání části posádky v Longyearbyenu se BAGATELA šťastně vrátila do Tromsø 23. srpna. A konečně po odpočinkovém průzkumu Vesterál a Lofot dopluli Pavel Elstner s Miladou Kratochvílovou zpět do Polska. Ve Štětíně přistáli 28. září. Celková uplutá vzdálenost byla 5 040 Nm.

 

Reportáže z plavby:

 

2011

BAGATELA získala za plavbu kolem Skandinávie: Trzebież – Tallin – Petrohrad – Kiži – Bělomorsk – Solovecké ostrovy – Archangelsk – Tromsø – Trzebież (4 853 námořních mil) ocenění ČANY Plavba roku 2011.

 

 

2010

Mnoho let čeští jachtaři snili o plavbě kolem Skandinávie přes ruské vnitrozemské vody. Poprvé to zkusili v létě roku 2010 na plachetnici BAGATELA. Loď doplula pod vedením Jirky Čecha, Zdeňka Žižky a nakonec Pavla Elstnera kolem Norska do Belomorsku v Bílém moři. Pro nepřekonatelné administrativní překážky nebylo možné pokračovat dál po Bělomořsko-baltském kanále a zklamaná posádka se vydala na bouřlivou plavbu zpět k Nordkappu.

 

2009

Bagatela byla dokončena v roce 2009. Po Vltavě, Labi a Labskooderském kanále přeplula do polského Štětína. Ve Štětínské Goclawi byl postaven stěžeň. Po slavnostním křtu Bagatela vyplula na sever po Baltském moři do Německa, kolem Rujány a zpět do Swinoujscie.

 

Kontakt: http://bagatela.webzdarma.cz