Dva naši závodníci ve zlaté skupině v největším závodě třídy Optimist na světě

Největší závod dětské lodní třídy Optimist na světě se konal na Velikonoce od 6. do 9. dubna na Gardě. Již 41. ročník populárního Garda Meetingu pořádal klub Fraglia Vela Riva. V závodě, kde konkurence přesahuje mistrovství světa, vybojoval 10. místo Jiří Tomeš z Jachtklubu Česká Lípa a dva naši závodníci skončili ve zlaté skupině.

Neuvěřitelných 1 142 dětí z asi 40 zemí z celého světa se postavilo na start. Mezi nimi 31 lodí s CZE na plachtě, z nichž 15 patří do reprezentačního týmu SpS. České barvy hájil na Gardě mimo jiné i jedenáctičlenný tým z Českého Yacht Klubu. Pro české Optimisty to byl druhý kvalifikační závod na mistrovství Evropy a světa.

Náš tým byl na místě již od předchozí soboty a věnoval se tréninku pod vedením Evy Skořepové a reprezentačního trenéra Jakuba Halouzky. Po celou dobu až do skončení závodu panovaly skvělé podmínky – převážně slunečno, i když poměrně chladno, a odpolední vítr o síle 8–12 m/s, který pravidelně naskakoval kolem poledne.

Nejprve ve středu 5. 4. nejlepší závodníci svých zemí poměřili síly v Country Cupu – mezi 32 startujícími zeměmi nechyběl ani český zástupce – Jiří Tomeš, který vybojoval skvělé 9. místo.

Následovalo slavnostní zahájení 41. ročníku Garda meetingu, na kterém byly české vlajky hodně vidět.

Od čtvrtka se začalo závodit. Děti byly tradičně rozděleny do dvou věkových kategorií – Cadetti ročníky 2013 a 2014 (na startu jich bylo 87) a 1055 Juniores ročníky 2008–2012, které byly dále rozděleny do pěti skupin po 211 závodnících. I přes velký počet dětí na vodě vše fungovalo více méně bez problémů (až na opakované starty některých skupin) a závod si všichni užili.

Jiří Tomeš zajel opravdu parádní závod a vybojoval 10. místo. Ovšem i další Češi předvedli parádní výkony. Vždyť do zlaté skupiny jich postoupilo hned šest a mezi nimi i na 163. místě Václav Zákoucký a na 202. místě Marek Štolba z Českého Yacht Klubu.

Posledním kvalifikačním závodem bude v květnu Dutch Youth Regatta, která rozhodne o tom, kterých pět dětí pojede na červnové mistrovství světa do Španělska a kterých sedm na červencové mistrovství Evropy do Řecka. Máme hned tři žhavá želízka v ohni!

Závod vyhrál Švéd Henric Wingforss (pro Švédsko vyhrál i Country Cup), druhý skončil Erik Scheidt, syn brazilského několikanásobného zlatého olympionika Roberta Scheidta a Litevky Gintare Venckauskaite, zlaté medailistky z Pekingu ve třídě Laser Radial, který žije na Gardě a závodí za Litvu. Třetí skončil loňský vítěz Sviatoslav Madonich z Ukrajiny.

Byla to parádní akce a skvělý trénink. Děti si závod užily a získaly mnoho cenných zkušeností a dovedností při plavbě v silném větru.