Mistrovství Evropy třídy RS Feva na Lipně

Na mistrovství Evropy mládežnické třídy RS Feva to pro české barvy zacinkalo jak v absolutním pořadí, tak ve všech kategoriích. Do první desítky celkového pořadí ze 79 lodí se vešlo hned pět českých posádek a mezi nimi byla i posádka posádka vytvořená těsně před závodem ze dvou reprezentantů třídy Optimist – Karolína Lojková (Jachetní klub Černá v Pošumaví) a Tomáš Peterka (ČYK).

Závod se konal od čtvrtka 25. do neděle 28. srpna v Jachetním klubu Černá v Pošumaví. Asociace lodní třídy RS Feva dostala tuto významnou událost ke svým desátým narozeninám. Proměnlivé lipenské počasí nepřineslo mnoho větru, a tak byli všichni rádi, že se během prvních třech dnů podařilo dokončit alespoň šest rozjížděk. Závěrečnou neděli už jenom pršelo a nefoukalo. Přesto byla vidět ve tvářích mladých závodníků i jejich rodičů a trenérů spokojenost.

K té měl důvod také celý český tým ověnčený mnoha medailemi. Tu nejcennější – stříbrnou v absolutním pořadí vybojovala posádka Petr Pelnář – Matěj Červeň z Lokomotivy Plzeň.

Sedmá skončila posádka Karolína Lojková a Tomáš Peterka. „Kvůli nabitému programu jsme neměli moc času na trénink před závodem. Na Fevě jsme seděli vlastně jen párkrát. Nemohli jsme se rozhodnout, kdo z nás bude kormidlovat, a tak jsme se po každé rozjížďce u kormidla střídali. K vynikajícímu výsledku nám pomohly zejména dobré starty, čtení změn větru a soustředění na rychlost jízdy. Naopak plavba s genakrem se nám úplně nedařila podle představ,“ hodnotili své výkony mistři Evropy v kategorii mix, kteří dokázali jednu rozjížďku dokonce vyhrát a jednou dojet třetí.

Jak se dařilo dalším posádkám ČYKu? Na velmi pěkném 25. místě skončili Michal a Eliška Sazamovi. 76. místo obsadily Ema Skalová a Sofie Pavelková.  

„Je to skvělé, máme spoustu medailí, dařilo se celému týmu. Závodníci dokonale využili výhodu domácího prostředí. Naše nejlepší posádky zajížděly vyrovnané výsledky, čímž si zajistily pozice na stupních vítězů. Vítr závodu moc nepřál, ale rozhodčí udělali vše, co bylo v jejich silách, takže máme platné mistrovství Evropy. Myslím, že více rozjížděk se uskutečnit opravdu nedalo. Poděkování patří celému pořadatelskému týmu za vydařenou akci,“ uzavřel reprezentační trenér třídy RS Feva Miroslav Horák.

 

Velký dík také patří partnerům akce, kterými byly Bohemia Apple, Avar Yacht, Agrola, EMCO, VT Project, Sea-Line.cz a Marais. Akce se konala pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje MUDr. Martina Kuby a za štědré podpory Jihočeského kraje.

Kompletní výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/221302