Plachetnice Optimist

Nejrozšířenější plachetnice na světě pro děti ve věku 8–15 let

 

 

 

Optimist se zrodil koncem 20. let minulého století v Clearwateru na Floridě Jeho konstruktér Clark Mills upravil plážové plachetnice s kolečky tak, aby se s nimi dalo bezpečně plachtit. V Evropě se Optimist poprvé objevil až v roce 1954, podle popisu z amerického časopisu zhotovili v jednom dánském klubu několik těchto malých dětských plachetnic, které překvapily přes svůj hranatý vzhled výtečnými plavebními vlastnostmi. V roce 1965 byla založena I.O.D.A. – mezinárodní asociace lodní třídy Optimist. Pod vedením V. Jacobsena se tato třída začala rozvíjet tak rychle, že za pouhých 8 let přiznala IYRU (Mezinárodní jachtařská federace – dnes World Sailing) Optimistu statut mezinárodní lodní třídy pro děti od 8 do15 let.

 

V Čechách byl první Optimist postaven v roce 1968 v Roudnici nad Labem. Touto třídou prošel nejen v České republice téměř každý jachtař. Z Optimistu vzešla taková jména jako Michael Maier, Lenka Vydra Šmídová či David Křížek. Současnéreprezentční družstvo, v němž jsou nyní i dva členové ČYKu se pravidelně účastní vrcholných světových soutěží. K oblíbeným závodům patří také team race aneb závody družstev.

 

Dnes se závodí na one-design trupech, které jsou sice dodávány různými výrobci, ale jejich rozdíly jsou minimální. Mezi nejlepší světové lodě již řadu let patří Winner, ale také Nautivela, FarEast nebo Devoti Sailing, firma která sídlí v Brně a lodě staví v Polsku. Nejvíce se používají plachty One Sails, Olimpic Sails, J Sails nebo North Sails, kulatiny Optimax, Optimast nebo Black Gold.

 

Web třídy: www.optimist.cz

Web mezinárodní asociace: www.optiworld.org