Český Yacht Klub oslavil 110 let historické budovy loděnice

V rámci Dnů otevřených dveří proběhla 19. a 20. září 2022 u příležitosti 110 let od postavení historické budovy Českého Yacht Klubu také oslavy pro čelny, VIP hosty i veřejnost.

 

Kromě samotné prohlídky celého klubu měli hosté příležitost vyplout na motorové jachtě, plachetnici nebo člunu a strávit příjemný podvečer na hladině Vltavy. Připravené bylo i stylové občerstvení.

 

Loděnice, postavená v roce 1912, je unikátní celodřevěnou třípatrovou budovou komplexně vybavenou klubovnou, restaurací, šatnami pro členy i prostory pro uskladnění lodí. V jedné z dominant Podolského přístavu a celé Prahy 4 kdysi trávili svůj volný čas Tomáš Garyk Masaryk, Josef Rössler-Ořovský, Eduard Bürgermeister a mnohé další osobnosti tehdejší politické, společenské i sportovní scény.

   

Český Yacht Klub se do Podolského přístavu přestěhoval již v roce 1898 z původního kotviště u „Celné“ na Smíchově se svojí plovoucí klubovnou a dvaceti členy. Zástupci ČYKu v prosinci 1911 podali žádost o schválení stavby nové klubovny na pevnině. C.K. místodržitelsví žádost schválilo v lednu 1912, a hned na jaře se začalo stavět. Autorem finální podoby loděnice byli člen ČYKu arch. Ferdinand Šamonil spolu s Karlem Stutzigem a stavitelem Václavem Hodkem. V srpnu téhož roku byla budova zkolaudována a 29. září proběhlo slavnostní zahájení jejího provozu. Vše se stihlo za devět měsíců!

 

Budova nebývalého rozsahu pojala 100 kánoí ve spodní loděnici a 25 velkých jachet v horní. Měla pojezdný jeřáb, elektrický výtah (technická památka, která dodnes slouží), otevřenou šermířskou terasu, šatny pro 150 členů, prosklenou verandu, byt a kuchyň správce, dámský salon, reprezentační výborovnu a ve třetím patře 20 mansard pro členy stavebního konsorcia. Do dnešních dnů se dochovala původní podoba mansardy jednoho ze zakladatelů ČYKu Josefa Rösslera-Ořovského, kterou se před pár lety podařilo kompletně zrekonsruovat. Loděnice byla dále vybavena elektrickým osvětlením, čerpadlem na vodu z Vltavy a přístavním molem jak na řece, tak na straně k nábřeží. Rovněž bylo započato s výsadbou stromové aleje po obvodu hráze a samotná budova nesla nespočet truhlíků na popínavé rostliny či oblíbené pelargonie.

 

Je obdivuhodné, že s minimálními změnami slouží loděnice ČYKu svému účelu dodnes. V roce 2008 byla prohlášena národní kulturní památkou.