Tomáš Peterka ve zlaté skupině v Portoroži

 

Velikonoce mnoho českých závodníků třídy Optimist strávilo ve slovinské Portoroži na Easter regatě, která pro ně byla druhým nominačním závodem pro letošní mistrovství Evropy a světa. Mezi nimi byl i náš Tomáš Peterka.

Během dvou kvalifikačních dnů se odjelo 5 rozjížděk ve slabším větru o síle do 10 uzlů. Po kvalifikaci se do zlaté skupiny probojovali Tomáš Peterka (Český Yacht Klub) z 23. místa, Beata Dokoupilová (Jachtklub Brno) z 29. místa a Jiří Tomeš (JK Česká Lípa) z 97. místa. Další naši závodníci byli zařazeni do stříbrné, bronzové, emeraldové a perlové skupiny.

Finálová část závodu byla větrná. Během soboty a neděle se za větru o síle 25–30 uzlů odjely čtyři rozjížďky a závodní pole se začalo třídit dle výkonnosti. Skupiny byly rozdány už po pátku, ovšem zcela rozlišné sobotní i nedělní větrné podmínky rozdělily zkušené závodníky od těch méně zkušených. Nejlépe z našich závodníků na celkovém 19. místě ze 450 závodníků skončil Jiří Tomeš, Beata Dokoupilová dokončila na celkovém 30. místě a šestá z dívek. Tomáš Peterka si oproti kvalifikaci trošku pohoršil, ale vybojoval krásné 33. místo.

Kompletní výsledky: http://www.klub-pirat.si/en/events/sailing-point-easter-regatta-2022?fbclid=IwAR0KI5V0io3bQFQx3TFyPVoc7EQCepDprWFYn4Apm94H8awlWQ1iiIOlJJk