Dvě medaile pro lodě z ČYKu na regatě Jabuka

 

Jak se již stalo tradicí, české týmy byly na této populární chorvatské regatě opět vidět. Vezou hned několik medailí a mezi nimi také dvě naše lodě HEBE V a LIRICA.

Regata Jabuka je chorvatský jednodenní závod, který startuje každý rok na začátku listopadu v pátek večer z Vodice. Pluje se kolem ostrova Jabuka a zpět v cíli jsou nejrychlejší lodě v sobotu ráno. Letos se konal již osmnáctý ročník, kterého se zúčastnilo 101 lodí z toho 21 českých či slovenských a více než 700 jachtařů z mnoha zemí. Tradičně se startovalo v pátek 12. listopadu ve 21.00. Naše posádky zvládly náročný závod skvěle.

1. místo v kategorii ORC B obsadil HEBE SAILING TEAM, který jel ve složení Zdeněk Jakoubek, Zdeněk Sünderhauf, Martin Trčka, Libor Hošek, Petr Solař, Vojta Komárek, Petr Stejskal a Milan Tomek. Posádka popsala průběh závodu: „Startovalo se za velmi slabého větru, který pulsoval od bezvětří až k 8 uzlům v průběhu noci. Chvilku po skvělém startu s na čistém větru jsme u prvního otočného bodu sváděli divoký souboj v téměř bezvětří s další českou posádkou na zajímavé foilové lodi Swan 36. Jabuku jsme otáčeli ráno okolo 8:55 za větru okolo 10 uzlů a pak následoval spinakrový marathón až zpět ke břehu k majáku Blitvenica. Při průjezdu okolo dalších ostrovů následovalo několik manévrů spinaker/kosatka a také další souboj s chorvatskou lodí, kdy jsme bok po boku na sílící se vítr (20 uzlů) z přicházející bouřky bojovali o co nejlepší umístění. V zátoce před cílem u městského mola ve Vodici za silného deště a spousty blesků jsme dojeli do cíle o 4 vteřiny před dalším chorvatským soupeřem na rychlém speciálu Fast Wave. Kdyby se tento závod hodnotil i v kategorii ORC celkově, porazili bychom dalších 18 lodí ze skupiny ORC A. Ve skupině ORC B soupeřilo 20 lodí. Byl to výborný závod plný soubojů a lodí okolo nás na krásné trati s mystickým otočným bodem sopečného ostrova Jabuka.“

Vítězství ve skupině G6 si připsala loď X-Yacht 46 LIRICA Petr Kupky: „Letošní Jabuku jsme jeli jen ve čtyřech se startovním číslem 21, startovali jsme v 21 hodin a dopluli jsme do cíle za 21 hodin.“

V dramatickém závěru zvítězila slovinská loď CLEANSPORT ONE Marjana Kočily zhruba půl minuty před další slovinskou lodí ADRIATIC EUROPA Dušana Puha. Na třetím místě za oběma „šedesátkami“ doplula 53stopá TOTO TRAVEL a SPG Extreme Sailing Team Pavla Sehnala.

Pojeďte příští rok tento závod také a zažijte tu skvělou atmosféru na konci jachtařské sezóny!    

Kompletní výsledky a více info: www.regata-jabuka.com