Bronz z mistrovství ČR v team racingu třídy Optimist

 

Od pátku 5. do neděle 7. listopadu se v Praze na Vltavě jelo mistrovství ČR v team racingu nazvané O krále Prahy. Závod tradičně pořádal Yacht Club CERE. Z původně 14 přihlášených tříčlenných týmů jich nakonec kvůli karanténě závodilo 11 z celé republiky, včetně tří kompletních týmů z Českého Yacht Klubu, čtvrtý byl doplněn jedním závodníkem z JK Černá v Pošumaví.

Počasí mladým závodníkům tentokrát přálo, byla sice zima, což není v listopadu nic divného, ale celé tři dny foukalo, takže se zkušenému organizačnímu a rozhodcovskému týmu pod vedením předsedy ČSJ Radima Vašíka podařilo odjet velmi pěkný závod a neuvěřitelných 130 rozjížděk – dvě kola základní části a nedělní vyřazovací část. V základní části se jelo systémem každý s každým a pátek i sobota přinesly slabší vítr, v sobou bylo i slunečno. Na neděli přišel silný vítr, a tak v dramatické vyřazovací části nechyběla ani mnohá převrácení, která rozhodla o pořadí týmů především ke konci výsledkové listiny. Bohužel mezi ně patřily i oba naše týmy složené z mladších závodníků a závodnic. Převrácení je odsunula dozadu. Z osmého místa po základní části spadl na desáté holčičí tým ČYK BUBBLES ve složení Anna Skořepová, Johana Klímová a Anna Busta. Ze 6. místa na deváté spadl tým ve složení Marek Štolba, Hynek Zákoucký a Jakub Lojka (JK Černá v Pošumaví).

Zato semifinále a finále přineslo neuvěřitelně dramatické souboje a opravdový team racing. Na rozdíl od začátku vyřazovací části, kdy spolu týmy soupeřily pouze na dvě vítězné jízdy, v závěrečných bojích musel tým pro vítězství získat tři body. Do semifinále se probojovaly oba naše silnější týmy, bohužel ani jeden z nich neuspěl, i když prohry to byly těsné, takže se naše týmy střetly o třetí místo. Úspěšnější byl tým ve složení Tomáš Peterka, Jan Škoda a Václav Zákoucký, který získal bronzové medaile. Ty bramborové zbyly na Elu Štolbovou, Kateřinu Lokajíčkovou a Jáchyma Klímu.

 

Vítězem závodu se stal tým vedený Františkem Burdou z JK Česká Lípa, který závodil společně s Ondřejem Klímou z YC Doksy a Janem Křížem z SK Štětí. Na druhém místě skončil tým Jan Valenta (YC CERE), Jiří Tomeš a Lukáš Kraus (oba JK Česká Lípa), který vedl po základní části.

   

Neděli závodníkům zpestřila také Česká televize, která přijela s mladými jachtaři natáčet Lvíčata. Můžete se na ně podívat v sobotu 18. prosince na Déčku.

Kompletní výsledky: https://www.sailing.cz/vysledky/211140