Požár v přístavu

V sobotu 22. 5. došlo na lodi Josefa Schulze k obrovskému výbuchu s největší pravděpodobností benzinových par a následnému požáru lodi. Majitele jsme našli vedle lodě na chodbě se zlomeninami nohou a ruky. Naštěstí bylo v té době v klubu několik členů, takže majitele Kamil Kolařík odtáhl z dosahu následných menších výbuchů a ostatní aktivovali záchranku a hasiče. Majitel lodě byl odvezen do nemocnice a není v ohrožení života a přejeme mu brzké uzdravení.  

 

Hořící loď vyvázaná v řadě ostatních představovala obrovské riziko pro celý areál. Podařilo se nám uvolnit přístupnou záď lodě, ale kvůli dvoumetrovým plamenům a praskajícím okénkům, kdy střepy létaly kolem, byl problém s předními úvazy. Zepředu připlul Adam Šíma a podařilo se mu uvolnit mooring. Loď zůstala uvázaná vepředu k ježku. Naštěstí Jirka Pěknice najel se svým člunem k přídi a tahem za ni odklonil záď do strany, Kamil využil toho, že výbuchy ustaly, plameny se poněkud zmírnily a podařilo se mu pomocí ostrého nože příď uvolnit. Tím zachránil minimálně okolní lodě, jestli ne celý areál.  

 

Jirka odvlekl hořící loď pod nábřeží, odkud hasiči prováděli zásah. Voda na hořící benzin moc neúčinkovala, pozdější pěna měla lepší efekt. Vše ukončilo potopení vraku u zdi. Hasiči se potom v noci neúspěšně snažili jeřábem vrak vyzvednout. Druhý den loď odstranila firma Hypocampus. Při požáru byla poškozena vedle stojící Večernice, naštěstí začínající oheň se podařilo hasičákem zlikvidovat.  

 

Rád bych poděkoval všem zúčastněným, především Kamilu Kolaříkovi, Adamu Šímovi a Jirkovi Pěknicemu. Díky jejich odvaze a skvělé spolupráci všech se nám podařilo tuto krizi vyřešit nejlepším možným způsobem.  

Pavel Schwarz