Šesté místo pro posádku ČYKU na Velikonoční regatě

Jeden z největších a nejtěžších českých námořních závodů se konal od 11. do 16. dubna v Chorvatsku. Na start se postavilo 38 posádek z České republiky a Slovenska, složených jak ze zkušených jachtařů, tak nadšených amatérů.

CASSIOPEIA SAILING TEAM Petra Kupky hájící barvy ČYKu závodící ve složení Václav Ketner, Martin Vonka, Tomáš Vosátka, Jiří Bek, Ladislav Kutiš, Vladimír Šimčík a Pavel Bernklau obsadila celkové vynikající šesté místo.

Trasa odloženého 21. ročníku Velikonoční regaty, který se měl konat už vloni, ale kvůli covidu se neuskutečnil, vede tradičně do Dubrovníku a zpět. Jenže počasí, Neptun i charterová firma, která dodává lodě, byli proti. První etapa musela být předčasně ukončena v marině Palmižana u ostrova Hvar.

Již na startu foukalo přes 30 uzlů a posádky vyrazily ostře proti silnému jugu. Předpověď slibovala, že by měl vítr postupně slábnout, ale to se nevyplnilo. Spíše naopak, poryvy dosahovaly až 40 uzlů a mělo to tak zůstat i následující den. Mnohé lodě hlásily technické problémy – praskaly otěže od geny a jezdci na kolejnicích, zasekávalo se rolování hlavních plachet, některé lodě byly bez elektřiny, nešly přístroje… Zejména Bavarie 46 z Mariny Hramina nebyly ve zcela odpovídajícím stavu pro závody, nicméně na obranu charterové společnosti je třeba říct, že vzhledem k situaci s covidem, byla nucena propustit většinu zaměstnanců, a tak servis nemohl být zdaleka takový, na jaký jsme byli zvyklí z předchozích ročníků. Navíc i počasí bylo extrémní, a tak nebylo divu, že některé posádky musely první etapu vzdát a zamířily zpět do Hraminy, do Kremiku nebo Rogoznice.

Charterová firma Marina Hramina doporučila závod přerušit, a tak organizátoři z firmy Akita-Yacht v čele s hlavním rozhodčím Karlem Lukschem postavili náhradní cíl mezi Hvarem a Paklenimi otoky. Tam jako první doplula loď SK HALZA kapitána Michala Konupčíka s Martinem Pospíšilem na kormidle. Na druhém místě skončil tým SEA U SAILING Jana Hirnšala a třetí byl v cíli REDSIDE SAILING TEAM Pavla Bělehrada. CASSIOPEIA SAILING TEAM Petra Kupky doplul na 9. místě.

V pondělí se stále za silného juga většina lodí přesunula zpět na Murter, neboť bylo rozhodnuto, že další etapa bude odstartována až ve středu z mariny Hramina. V úterý po silném jugu udeřila ještě silnější bora a přinesla také pořádnou zimu.

Druhá etapa začala ve středu po obědě za slabého větru, který postupně na noc zesílil opět ke 30 uzlům. Lodě pluly s genakry k otočnému bodu – ostrovu Svetac – a pak křižovaly zpět k Primoštěnu a do cíle na Murter. Noc byla větrná a ledová, některé chatrné genakry se v průběhu noci poroučely v cárech na palubu. V cíli byla ve čtvrtek v poledne jako první slovenská Borise Vaňa, druhý doplul Jan Hirnšal se svým týmem a třetí tým DRAGONFLY & ESTETIKDENT Jana Čutky.

CASSIOPEIA SAILING TEAM Petra Kupky finišoval pátý, což v součtu znamenalo celkové šesté místo.

Vítězství si odvezl tým SEA U SAILING Jana Hirnšala. Druhé místo vybojoval předloňský vítěz REDSIDE SAILING TEAM Pavla Bělehrada. Na třetím místě skončil tým Borise Vaňa, který tvořili pouze čtyři slovenští jachtaři. Mezi smolaře, kteří měli technické problémy, patřili například BENEMEDO Libora Hoška, PGM SAILING TEAM Harryho Löwita ml. nebo tým pětinásobného vítěze Velikonoční regaty Jana Pokorného. Nejstarším účastníkem byl zasloužilý rozhodčí Lubomír Hofmann z týmu Romana Petříka POD PLACHTAMI, nejmladší byla Anna Skořepová, která hájí barvy ČYKu ve třídě Optimist. Zde závodila společně se svou matkou Evou Skořepovou, trenérkou třídy Optimist, v týmu Jana Pokorného.

Velikonoční regata 2020/21 je za námi, všichni se již těší na 22. ročník závodu, který se pojede na jaře 2022.

Více informací a kompletní výsledky na www.velikonocniregata.cz

Pokud byste chtěli zažít podobný offshore závod ještě letos na podzim, Český svaz jachtingu ve spolupráci s firmou Seawolf připravil v termínu 16.–22. října Czech Sailing Grand Prix 2021 – Seawolfcup Adventure, který má ambice se stát největší českou ORC regatou a získat status Mistrovství české republiky. Tým Jana Pokorného s Evou a Annou Skořepovými bude určitě na startu!

Více informací a přihlášky na www.seawolfcup.cz